Balvu Novada muzejs

3.novembrī plkst. 16:00 tiks atklātas divas izstādes

Kategorija: Aktualitātes
Pirmdiena, 31 Oktobris 2022

      3.novembrī plkst. 16:00 Balvu Novada muzejā tiks atklātas divas izstādes.

     “Pāri Baltijas jūrai: 1944 – 1945”- zviedru fotogrāfa Dāvida Holmerta (David Holmert) fotohronika par laiku, kad Otrā pasaules kara laikā daudzi latvieši bija spiesti emigrēt uz Zviedriju.

     

“Leo Jānis Briedītis 100” - veltīta mūsu novadnieka, mākslinieka Leo Jāņa Briedīša dzīvei un daiļradei.

  • No Zviedrijas atvestajā lielformāta fotogrāfiju izstādē skatāma fotogrāfa Dāvida Holmerta foto hronika par bēgļiem no Latvijas, kuri, piedzīvodami kara šausmas savā zemē, izmisuma dzīti kāpa vienkāršās, primitīvās zvejnieku laivās un devās tumšajos Baltijas jūras ūdeņos, lai nonāktu Gotlandē (Zviedrija). Diemžēl ne visi nonāca šajā salā, jo ceļā viņus iznīcināja gan vācu, gan krievu izliktās mīnas, šāvienus raidīja abu armiju karakuģi, dzīvības paņēma arī jūra. Fotogrāfiju izstāde ir vienreizēja dokumentācija ne tikai par latviešu izmisīgajiem centieniem tikt brīvībā, bet arī par zviedru iedzīvotāju iesaistīšanos bēgļu sagaidīšanā un aprūpē.
  • Pirms 100 gadiem Rugāju pagastā dzimis mākslinieks, tēlnieks Leo Jānis Briedītis. Otrā pasaules kara beigās emigrējis uz Zviedriju. Piedalījies daudzās izstādēs un konkursos Zviedrijā, Eiropā. Tēlniecības darbi ieguvuši zelta un sudraba medaļas konkursos, kā vides objekti uzstādīti dažādās Zviedrijas pilsētās. Leo Jāņa Briedīša  iemīļotākais tēlnieciskais materiāls - nerūsošais tērauds – formu valoda galēji lakoniska, konstruktīvi skaidra. Darba virsmas liektas, spoguļgludas un raisa sarežģītas saspēles ar zemi un debesīm, gaisa un gaismas vidi. Tēli tā iegūst dzīvību un kustību, tie it kā atrodas mūžīgā mainīgumā, arī tajā, ko tiem piešķir cilvēks – garām iedams, tuvodamies, attālinādamies.

         Mēs dzīvojam laikā, kad atkal skaļi runā tērauds, tiesa - ne mākslas darbos. Tā  rezultātā mēs esam kļuvuši par lieciniekiem vai pat līdzdalībniekiem, kā tagad – 21.gadsimtā– cilvēki Eiropas vidienē ir spiesti vairīties no kara posta, meklējot patvērumu citās zemēs.     Dažādi laiki, bet tik daudz līdzību!

Izstādes tapušas ar Zviedrijas Karalistes vēstniecības Latvijā, Holmertu un Briedīšu ģimeņu atbalstu.