Balvu Novada muzejs

Baltijas ceļam – 30

Kategorija: Aktualitātes
Otrdiena, 20 Augusts 2019

FOTO

50 gadus pēc Molotova-Ribentropa pakta parakstīšanas, 1989. gada 23. augustā plkst. 19.00 aptuveni divi miljoni Baltijas valstu iedzīvotāju sadevās rokās, 15 minūtes veidojot apmēram 600 km garu cilvēku ķēdi, kas savienoja Baltijas valstu galvaspilsētas Tallinu, Rīgu un Viļņu. Akcija bija kā pieprasījums 1939.gada 23.augustā parakstīto Molotova-Ribentropa pakta slepeno papildprotokolu publiskai atzīšanai un Baltijas valstu neatkarības atjaunošanai. 
Baltijas ceļš ir lielākā un nozīmīgākā akcija Baltijas valstu centienos pēc neatkarības atgūšanas. Tā bija unikāla akcija, vienreizēja visā Latvijas un Baltijas vēsturē. Unikāla arī Eiropas un pasaules mērogā. 2009. gadā akcija “Baltijas ceļš” iekļauta UNESCO programmas “Pasaules atmiņa” starptautiskajā reģistrā, tādējādi apliecinot akcijas nozīmīgumu pasaules mērogā. Arī Balvu Novada muzeja krātuvēs glabājās to dienu notikumu liecības...
Latvijas Tautas fronte Balvu rajona nodaļas Domes rīcības komiteja laikrakstā “Vaduguns” publicēja aicinājumu visiem Balvu rajona iedzīvotājiem aktīvi iesaistīties akcijā, pulcēties Balvos stāvvietā pie kultūras nama 23.augustā, lai kopīgi izbrauktu uz balvēniešiem norādīto posmu Rūjiena-Oleri. Fragments no akcijas dalībnieka un organizētāja Imanta Koliņa atmiņu pieraksta: 
“Piebrauca ar cilvēkiem pildīti autobusi. Nāca balvenieši – varbūt ziņkārīgie, varbūt laba vēlētāji un pavadītāji ceļā. Kopā ar Baibu Voiku piegājām pie katra autobuss, teicām uzmundrinājuma vārdus. Pulksten 14.30 pa Brīvības ielu sāka ceļu uz Rūjienu autobusu kolonna, neatceros – 6-7 varbūt vairāk autobusi. Pulkstenis rādīja 14.30. Vēl nedaudz uzkavējušies, Baiba un es, sēdāmies rajona izpildkomitejas mikroautobusā “Latvija” un devāmies ceļā... Mūsu ceļa posms bija diezgan garš, izlīdzējāmies ar tautiskajām jostām. Tautfrontietis Jānis Bužs turēja sarkanbaltsarkano. Neaizmirstamas 15 minūtes. Radioviļņi nesa LTF priekšsēdētāja Daiņa Īvāna teiktos vārdus par brīvību, neatkarību...”
Muzeja krātuvē glabājās lakats ar akcijas simboliku ko dāvināja Veneranda Andžāne, viņai lakatu pasākuma laikā uzdāvināja kāda no akcijas dalībniecēm. V.Andžāne: “ Mēs stāvējām pie paša meža, aiz mums, brikšņos, dzirdējām, kā zari lūzt, kaut kas brīkšķēja. Nospriedām, ka laikam bijuši tā sauktie omonieši. Sajūtas, protams, bija satraucošas, bet bailes nebija. Sadevušies rokās, visi kopā jūtamies vienoti un spēcīgi.”

Vecākā speciāliste - vēsturniece Ruta Akmentiņa.

 

Informācijas sagatavošanā izmantoti Balvu Novada muzeja materiāli.

 

P.S. 23.augustā aicinām visus interesentus uz A.Saulīša dokumentālo filmu "Baltijas brīvības ceļš''! Ja arī Tu esi piedalījies "Baltijas ceļā'' un saglabājies kāds foto - PAŅEM LĪDZI!