Balvu Novada muzejs

Atklāta izstāde "Atmiņas par Sibīriju''

Kategorija: Aktualitātes
Otrdiena, 26 Marts 2019

22.martā Balvu Novada muzejā, pieminot 1949.gada deportāciju un komunistiskā genocīda upurus, atklāta izstāde “Atmiņas par Sibīriju’’.

Nolasot vairākus fragmentus no Politiski represēto atmiņu pierakstiem un akcentējot faktu, ka šī gada 25.martā aprīt 70 gadi kopš 1949.gada deportācijas, pasākumu atklāja Balvu Novada muzeja vadītāja Iveta Supe.

Balvu novada pašvaldības priekšsēdētājs Aigars Pušpurs uzrunājot klātesošos novēlēja nevienam nepiedzīvot tik dramatisku un grūtus dzīves notikumus.

Izstādē apskatāmas fotogrāfijas, priekšmeti un apkopoti vairāku izsūtīto ģimeņu likteņu stāsti gan par deportāciju 1941., gan 1949.gadā.

Kā uzsvēra izstādes autore – Balvu Novada muzeja vecākā specialiste, vēsturniece Ruta Akmentiņa: “1941.gada 14.jūnijā un 1949.gada martā daudzus Latvijas iedzīvotājus pēc iepriekš sastādītajiem sarakstiem un plāna varmācīgi un bez jebkāda tiesas sprieduma, piespiedu kārtā izsūtīja no dzimtajām mājām, no ierastās vides. Aizrestotos lopu vagonos tos aizveda tūkstošiem kilometru tālu, kur cilvēki bija pakļauti pazemojumiem, beztiesībai, badam, nāvei. Paldies ikvienam, kas uzticēja muzejam savas liecības par šiem vēsturiskiem notikumiem!’’

Pasākumā piedalījās arī Balvu novada Politiski represēto nodaļas biedri, skolēni un interesenti.

Noslēgumā Dainis Avotiņš uzdāvināja muzejam savu dzimtas grāmatu “Salauztie likteņi’’.

Izstāde Balvu Novada muzejā būs apskatāma līdz 30.aprīlim.

Fotogrāfijas no pasākuma: ŠEIT