Balvu Novada muzejs Pieredzes apmaiņas pasākums Lietuvā - Balvu Novada muzejs
Balvu Novada muzejs

Pieredzes apmaiņas pasākums Lietuvā

Drukāt
Kategorija: Aktualitātes
Pirmdiena, 04 Jūnijs 2018

29., 30.maijā pārstāvjiem no Latgales pašvaldību muzejiem, bibliotēkām, tūrisma un kultūras centriem bija iespēja viesoties Lietuvā – Utenā un Anīkščos, lai smeltos kolēģu labās prakses piemērus īstenojot dažādus projektus, dalītos pieredzē un dibinātu jaunus sadarbības kontaktus.

Utenas rajona pašvaldībā tikām iepazīstināti ar jaunākajām iecerēm un iestrādēm tūrisma veicināšanā, apmeklējām Utenas mākslas muzeju, publisko bibliotēku, radošo industriju centru, Brīvības cīņu muzeju, Keramikas muzeju. Utena sevi pozicionē kā Laimes pilsēta. Tas sasaucas arī ar ģerboni, kurā attēlots pakavs. Īsā pastaigā pa pilsētu vērējam novērtēt, cik liela nozīme ir projektu rezultātā īstenotajai idejai par degradēto teritoriju pārvēršanu dārzos un parkos – ja ir vēlēšanās, tagad pilsētu no viena gala līdz otram var šķērsot  tikai caur parkiem. To labprāt izmanto riteņbraucēji, jaunās māmiņas, veselīgu pastaigu cienītāji, kā arī pilsētas viesi. Kā atzina paši utenieši – viņi ir ceļa sākumā – vēl meklē savu nišu tūrisma jomā.
Anīkšči jau veiksmīgi realizē savu izvirzīto prioritāti – kultūras tūrisma pilsēta. Kā atzina kultūras un tūrisma projektu vadītāja A.Pajarskiene – svarīgi ir riskēt, uzdrošināties, pieņemt netradicionālus lēmumus, pat tādus, kas sākumā liekas “traki”. Šāda lēmuma veiksmes piemērs – pastaigu taka pa koku galotnēm, kas nu jau labu laiku vilina tūristus no malu malām. Lai piesaistītu cilvēkus, pilsēta uzņem dažādus mākslas, mūzikas, dejas festivālus, kultūras centrā darbojas spēcīgi radošie kolektīvi. Tiek attīstītas, modernizētas kultūras iestādes. Anīkščos apmeklējām Sv. Mateja baznīcu, Eņģeļu muzeju, bibliotēku, kultūras centru, kas atzīts par labāko Lietuvā, dzejnieka un bīskapa A.Baranauska memoriālo muzeju – klētiņu, radošo industriju inkubatoru, kurā vietējiem radošajiem darboņiem tiek dota iespēja un atbalsts uzsākt savu biznesu.
Lietuvas kolēģu veikums pārliecināja par spēcīgu komandas darbu, par veiksmīgu un prasmīgu dažādos Eiropas fondos iegūtā finansējuma izlietojumu, par to, cik svarīgi ir izvirzīt mērķi un neatlaidīgi - soli pa solim – uz to iet.
Pārrunājam iespējas sadarbībai nākotnē. Daudz kas no redzētā rosināja uz idejām, ko varēs pielietot ikdienas darbā. Divas dienas ir īss laiks, lai visu pilnībā iepazītu, tomēr ir pilnīgi skaidrs – Utena un Anīkšči ir pilsētas, kur gribas atgriezies.
Pieredzes apmaiņu organizēja Latgales plānošanas reģions projekta “Open leadership” ietvaros.

Balvu Novada muzeja vadītāja

Iveta Supe